Poslední úpravy - Vyhledat:

wiki.esports.cz


Zpravodajství


Hokej


Fotbal


Tenis


Onlajny


Klubové weby


Ostatní - Archiv


O wiki

edit SideBar

TenisovéOnlajny

Tenis je na onlajnech specifickým sportem, jeho ovládání je trochu jiné, než u ostatních odvětví. Platí rovněž, že je na komentování sportem nejnáročnějším, a to především pro svou rychlost.

U tenisu je potřeba počítat s tím, že ne vždy začnou zápasy přesně v čas, na který jsou založeny. Vše je dáno podle toho, jak se vyvíjí program na daném kurtu. Pokud je daný zápas umístěn na kurt jako první v pořadí, začne samozřejmě včas. Pokud ne, je potřeba počítat s drobnými posuny. Pokud komentátor zjistí, že jeho zápas nezačne včas, změní v komentovacím rozhraní orientační čas zápasu, případně o této skutečnosti může informovat i komentářem.

Ve výjimečných případech se může stát, že utkání začne i dříve, než bylo plánováno (některý ze zápasů na daném kurtu se neuskuteční např. vinou odstoupení hráče z turnaje nebo skreče), tyto případy ale nejsou příliš časté.

Průběh utkání

Před prvním gemem je potřeba zaznačit hráče/hráčku, který bude jako první na podání, a uložit kliknutím na „poslat“. Posléze již systém po celou dobu utkání podání sám střídá, komentátor se tak dále touto věcí nemusí zabývat.

Utkání začíná kliknutím na „začátek zápasu“. Skóre se počítá automaticky, je vždy potřeba jen zakliknout, kdo získal příslušnou výměnu a popsat ji. Ručně skóre nikdy nepíšeme, pouze ve výjimečných případech (viz níže).

V součtu lichých gemů (po třech, pěti, sedmi, devíti apod.) mají tenisté krátkou přestávku a poté mění strany. Po lichém gemu je proto potřeba vložit hlášku „Následuje přestávka a výměna stran,“ která je už v systému přednastavena. Vedle komentovacího okna stačí pouze kliknout na „Přestávka.“ Jakmile přestávka skončí, klikne komentátor na „Konec přestávky“ a systém opět vypíše automatickou větu „Konec přestávky, podávat bude Jméno Příjmení.“ I toto je možno vyzkoušet si v testovacím přenosu. Přestávky je nutno klikat zejména z toho důvodu, že systém do statistik mimo jiné počítá i časy na podání. Bez přestávky by byly časy jednoho z tenistů zkresleny.

Konec utkání

Přenos nekončí odkomentováním posledního míče. Povinností komentátora je také překontrolovat a doplnit zbylé statistiky, a také napsat krátké zhodnocení, ve kterém např. i zmíní, s kým se postupující hráč utká v dalším kole.

Statistiky

Od sezóny 2015 přinášíme na onlajnech i statistiky jednotlivých utkání. Ty se víceméně počítají v průběhu zápasy samy, úkolem komentátora je tak pouze zaklikávat esa a dvojchyby. Daná „výměna“ se tedy okomentuje a poté se zaškrtne jedno z těchto políček, čímž se do statistik jedno eso nebo dvojchyba přidá. V průběhu zápasu je dobré mít otevřeny oficiální statistiky turnaje a čas od času údaje porovnávat.

Pokud si onlajnista s odstupem času všimne, že má třeba v případě jedné hráčky o jedno eso méně, může ho, pokud je hráčka zrovna na podání, ihned v následující výměně zakliknout, i když se o eso nejedná. Dojde tím pouze k přičtení esa do statistik, v přenosu samotném se ale esa ani dvojchyby zakliknutím políčka od ostatních komentářů nijak neodlišují, nejsou zobrazeny žádnou vlastní ikonkou či něčím podobným.

Po skončení utkání komentátor před „editovat podrobnosti“ statistiky znovu porovná s ostatními. V prvém případě zkontroluje, zda sedí celkový počet es a dvojchyba a zda se jejich počty shodují i po jednotlivých setech. Pokud má komentátor toto zkontrolováno, případně opraveno, posune si níže, kde doplní statistiky o podání. Je třeba si vždy zakliknout statistiky po posledním setu, čili v případě dvousetového zápasu „po 2. setu“, v případě třísetového zápasu „po 3. setu“ apod. Následně komentátor vyplní tučně zvýrazněné údaje, které v procentech pouze opět jen opíše z oficiálního livescore turnaje. Pokud nesedí, je možno zde editovat také celkový čas utkání. Poté komentátor statistiky uloží a má hotovo.

Pokud vám daný zápas krátce po jeho konci z oficiálního livescore zmizí, stačí si v levém panelu překliknout z „Live Scores“ na „Completed Matches“, kde jej najdete.

Počešťované výrazy

V tenise je potřeba počešťovat určité výrazy, jako gembol, set, setbol, brejk, brejkbol, fiftýn, čop, forhend, bekhend. V původním znění se píší pouze tiebreak a return. Gem se může psát gem i game.

Výjimečné případy

Zaznačím špatně vítěze výměny

Častý problém, který se občas přihodí ve spěchu každému a zejména nováčky rozhodí natolik, že pak mají problém ještě dva nebo tři gemy se špatným skóre. Pokud se stane, že fiftýn omylem přičtete druhému hráči, je nutno udělat následující:

  • kliknete na UPRAV u příspěvku, který jste špatně odeslali
  • zakliknete správného hráče a ručně přepíšete skóre na správné, následně odešlete
  • nyní je třeba JEŠTĚ JEDNOU upravit ručně skóre nahoře na správnou hodnotu, opět odešlete
  • a to je vše, můžete komentovat dále

Výpadek internetu

Častý problém. Pokud vám v průběhu zápasu dočasně vypadne internet a poté zase naskočí, je možno doklikat míčky tak, jak byly odehrány, podle serveru https://livesport.cz Pokud se jedná o delší výpadek, napíšeme, že se omlouváme za technické potíže a doplníme ručně aktuální skóre, od kterého pokračujeme. Nemá smysl být většinu přenosu pozadu. Ručním přepisem skóre však dojde ke znehodnocení statistik, které je tak potřeba přes „editovat podrobnosti“ ve volné chvíli vypnout.

Pokud komentátora zastihnout v průběhu přenosu technické problémy, které není schopen sám rychle vyřešit, je potřeba neprodleně kontaktovat denní službu, která za komentátora nalezne dočasnou náhradu, případně sama zápas převezme.

Služebník pro daný den a kontakt na něj se během komentování zobrazuje v pravé části obrazovky, nalézt jej lze i na https://sluzba.esports.cz

Odložení utkání

Situace, která může nastat tehdy, pokud v dějišti turnaji většinu dne prší. Zápasy jsou ve svém programu celý den posouvány a nakonec se rozhodne o jejich odložení na další den. V takovém případě vybereme z roletky „Status“ možnost „xo“, napíšeme příspěvek a uložíme. Večer při chystání nového dne pak už zápas sám přeložím na nový den i co se data a času týče a změním mu opět status na „0“, tedy „před zápasem“.

Přerušení utkání

Funguje na stejném principu, pouze z roletky vybíráme „xp“ pro „přerušeno“. Stane se tak tehdy, pokud je přerušen již rozehraný zápas. Poté, co zápas opětovně začne, vybere onlajnista v roletce číslo příslušného setu a pokračuje standardně v přenosu.

Skreč

Pokud jeden z hráčů utkání nedokončí, vybere komentátor z roletky „xk“ pro „skreč“ a označí, o kterého hráče šlo. Tuto skutečnost také okomentuje.

Změna aktérů a zrušení zápasu

Pokud do utkání na poslední chvíli nastoupí proti českému tenistovi jiný hráč, než bylo původně plánováno, komentátor neprodleně informuje službu nebo napíše příspěvek do skupiny onlajnistů. Soupeř bude v nastavení zápasu změněn.

Pokud odstoupí z utkání český tenista a nahradí jej cizinec, utkání nepíšeme a vybereme z roletky „xz“ pro zrušeno.

Tyto případy mohou nastat v prvních kolech, v pozdějších fázích automaticky postupuje ten, kdo neodstoupil.

Užitečné odkazy

TenisPortal (https://tenisportal.cz) - V sekci „Dnešní zápasy“ lze nalézt vše podstatné k danému utkání od postavení v žebříčku přes bilanci na jednotlivých površích až po vzájemné zápasy. Při rozkliknutí detailu daného hráče/hráčky lze zjistit i jak si na daném turnaji vedl/a v předešlých letech.

Protennislive (https://protennislive.com) - Oficiální livescore z jednotlivých turnajů ATP, WTA a challengerů. Dostat se na něj lze také přes jednotlivé weby ATP a WTA, odkaz je většinou umístěn v horní liště.

ATP (https://www.atpworldtour.com) - Oficiální web mužské tenisové asociace ATP.

WTA (https://www.wtatennis.com) - Oficiální web ženské tenisové asociace WTA..

Davis Cup (https://www.daviscup.com) - Oficiální web mužského Davisova poháru.

Fed Cup (https://www.fedcup.com) - Oficiální web ženského Fed Cupu.

Pokud máte ohledně tenisových onlajnů jakýkoliv dotaz nebo připomínku, kontaktujte Filipa Lefendu (filip.lefenda@esports.cz)

Upravit - Historie - Tisk - Poslední úpravy - Vyhledat
Poslední úprava stránky: 05.11.2018, 15:02