Poslední úpravy - Vyhledat:

wiki.esports.cz


Zpravodajství


Hokej


Fotbal


Tenis


Onlajny


Klubové weby


Ostatní - Archiv


O wiki

edit SideBar

Fotogalerie

Nejčastější chyby skriptu ve fotogaleriích

Několikrát týdně se stává, že nám z redakcí hlásíte, že "nefunguje fotogalerie". Vám se vždy zobrazí jen obecná chyba skriptu, nejčastěji ale jde o následující problémy:

  • Chyba skriptu při pokusu o zobrazení seznamu fotek - velmi pravděpodobně má některá z posledních přidaných fotek použitý nestandardní znak. Vyvarovat se toho dá tím, že se budou v názvech souborů i složek používat pouze základní znaky anglické abecedy a k tomu pomlčky a podtržítka. Hlavně žádné české znaky, závorky, dvojtečky, otazníky, raději ani ne tečky, mezery atd. Pokud už k chybě dojde, pak se nám musíte ozvat a my ten špatný záznam v databázi (kdy se skript snaží zjistit existenci souboru se závadným znakem v názvu) odstraníme.
  • Pokud to píše chybu při pokusu o přidání fotky do složky, pak jde často o to, že složka fyzicky neexistuje, ačkoliv existuje v databázi (řešení = založte novou složku a zkuste jí dát jiný název, čili zrušte zatrhávátko pro automatické vygenerování názvu složky a ten název trochu upravte)
  • Další možný problém ve stejné situaci je, že složka sice existuje, ale obsahuje závadný znak. Řešení je stejné - založte složku znova a ručně upravte automaticky vygenerovaný název. Tu starou pak zkuste smazat. Pokud se nepodaří, nevadí.
  • Další možná chyba je, že přidáváte fotku se jménem, které už existuje. To se stane hlavně tehdy, když přidáváte fotku do složek s fotkami k článkům nebo do žádné složky, tam je riziko, že fotky s ne moc originálními názvy typu prochazka.jpg nebo trenink.jpg už asi budou. Řešení = přejmenovat fotku, která nejde nahrát, a v případě použití FTP přejmenovat první v tom seznamu, kterou to nebere.

Pokud dostanete při práci s fotogalerií nějakou chybu skriptu, zkuste se prosím nejdřív zkusit výše uvedené postupy. Nejdřív založte složku novou s jiným názvem. To obvykle pomůže. Můžete též udělat pokus - nahrát tutéž fotku do jiné složky (a pak ji smazat). Pokud se to podaří, je problém v dané složce. Pokud nejde nahrát fotku s jakýmkoli názvem, je problém v názvu či fyzické existenci složky. Pokud nejde nahrát jen jednu fotku ale jiné ano, pak je problém v té fotce. Buďto má špatný název, duplicitní název, nebo vadný formát. Vše jste schopni vyřešit sami.

Pojmenovávání fotek

Při pojmenovávání souborů jednotlivých fotek k článkům se snažte být invenční a fotku co nejlépe popsat. Ideální je, když bude fotka obsahovat jak jméno hráče, tak charakteristiku fotky, např. prochazka_trenink.jpg, bednar_bez_helmy.jpg atd. Když fotku přidáváte, napište jméno hráče a charakteristiku a určení i do popisu fotky, např. Procházka při tréninku (TOP), Bednář bez helmy (malá) atd.

Velikost fotek

Fotky vždy zmenšujte ještě před uploadem na velikost, v jaké pak bude použita na webu, není dobré fotku nahrát velkou (nedejbože v originální několikamegapixlové a několikamegabajtové velikosti) a pak ji zmenšovat html atributem. Jak jsou fotky na webu velké zjistíte jednoduše tak, že na fotce kliknete pravým myšítkem a dáte "vlastnosti" nebo tak nějak. Ve Firefoxu můžete též dát v téže kontextové nabídce volbu "Zobrazit obrázek" a velikost se objeví přímo v titulku okna.

Další tipy k práci s fotkami a fotosložkami

Tipy sepsal do samostatného dokumentu Lukáš Bajgar - ke přečtení zde (odkaz do nového okna)

Odměny

Autory celých fotosložek (nejčastěji ze zápasu) prosíme, aby i nadále posílali na začátku měsíce souhn jejich focení za předchozí měsíc na odmeny@esports.cz, stačí počet akcí a k tomu přidat info, zda byly fotky s popiskami či bez. S popiskami za to dostanete větší odměnu. (ale nevyplatí se hlásit si popsané fotogalerie, ikdyž je nepopisujete, namátkově si to kontrolujeme). Ideální by bylo, kdyby všichni fotografové své fotky popisovali, pro lidi je lepší, když se dozví, koho na fotce vidí, ne každý zná celý mančaft podle obličeje nebo postavy, je pak taky snadné pro fanoušky vyjet si všechny fotky jednoho hráče, a je to pak lepší i pro redaktory, protože si snáz mohou v archivu vyhledat fotku konkrétního hráče.

Upravit - Historie - Tisk - Poslední úpravy - Vyhledat
Poslední úprava stránky: 07.12.2011, 11:05