Poslední úpravy - Vyhledat:

wiki.esports.cz


Zpravodajství


Hokej


Fotbal


Tenis


Onlajny


Klubové weby


Ostatní - Archiv


O wiki

edit SideBar

Twitter

Twitter desatero pro eSporťáky

Autor: Michal Berg (michal.berg@esports.cz, http://twitter.com/MichalBerg)

Na firemním srazu v Lovosicích 2011 jsem se přítomné snažil navnadit k používání twitteru, ať už konkrétními příklady přínosů, tak obecnými poznatky o tom, jak mohou twitter využít k budování vlastní internetové reputace a vylepšovat si své "Google CV". Z množství nově registrovaných uživatelů twitteru z řad našich redaktorů vidím, že mnozí našli na twitter cestu. Následující návod budiž vodítkem pro ně, stejně jako pro ty, kteří stále váhají.

1. Než začnete

1.1 Zaregistrujte se na twitteru

Jako přezdívku doporučuju zvolit své vlastní jméno, pokud jej máte dlouhé, tak nějakou zkratku nebo přezdívku, ale @LukasPeroutka je určitě lepší než @20rokovvrape. Jednak hned každý pozná že jste to vy, a jednak se bude ostatním mnohem jednodušeji odkazovat na váš pomocí tzn. @mentions (vysvětlím později). Twitter name je možné si kdykoli změnit, doporučuju si to ale rozmyslet na začátku a rovnou vybrat nějaké smysluplné. Samozřejmostí je zadat si na twitteru mail co používáte, aby vám mohly chodit tzv. direct messages, tj. přímé neveřejné zprávy.

1.2 Nahrajte si ikonku

Avatar (ikonku) je dobré zvolit nějakou výraznou s vaší fotkou obličeje, ale může být i nějaká grafická hříčka. Nedávejte si loga svých oblíbených klubů ani fotky z dálky, ty nikdo v těch malých rozměrech nepozná. Ikonku je dobré neměnit, je to dobré vizuální vodítko při čtení twitteru.

1.3 Vyplňte si svůj profil a reálné jméno

Zatímco nějakou přezdívku jako twitter username je ještě reálné akceptovat, je naprosto podstatné si vyplnit své celé jméno jako real name. Vhodné je i vyplnit i místo, kde se nacházíte (location) a odkaz na váš web. V drtivé většině případů to bude web, jehož redakce jste členem.

Do profilu (Bio) si vyplňte krátký profil o sobě, který by měl ve 160 znacích říct, s kým má náhodný kolemjdoucí na twitteru tu čest. Netřeba to omezovat pouze na svoji redaktorskou práci, ale napište i další věci, ke kterým můžete něco říct a které vás zajímají. Např. "Hokejový redaktor www.hc-klatovy.cz a Onlajny.cz, příležitostný hráč tenisu, fanoušek Star Wars a ve volném čase student VŠE."

Můžete si nastavit i vlastní pozadí stránky, ale v 99% času jej uvidíte jej vy sami, takže si tam nastavte něco příjemné pro oči, ostatní se tam dostanou jen náhodou a nahodile.

Pokud máte na webu sekci Redakce, bylo by dobré zde přidat odkaz na váš twitter účet a také email (to platí i pokud twitter nemáte, email je dobré mít na webu dohledatelný)

Pozor, pokud byste chtěli např. po čase založit twitter účet svého klubu a jako redakce se o něj starat stejně jako se staráte o Facebook, doporučuju tři věci: nejprve aspoň měsíc používat twitter jako soukromá osoba absste se do něj dostali, poté se o tom nápadu poradit s někým z eSports (ideálně se mnou) a za třetí nepřestávat používat twitter jako soukromá osoba a snažit se udržovat oba účty (o ten klubový je možné se stejně jako o facebook dělit, když si řeknete přítupová hesla).

2. Jak jej začít používat?

Nyní tedy máte řádně nastavený a vyplněný twitter účet a můžete jej začít využívat. Když se nyní ale přihlásíte a uvidíte svou "timeline", neuvidíte vlastně nic. Twitter začíná mít smysl až když si začnete přidávat lidi, které budete sledovat (followovat). Pozor: na rozdíl od facebooku je toto sledování jednosměrné, tj. když vy někoho začnete sledovat, dotyčný o tom sice dostane zprávu, ale nemusí to nijak potvrzovat ani vás nemusí začít sledovat zpět!

Lidé na twitteru často dostávají informaci, že je někdo nový začal sledovat. Mnozí pak uděšlají to, že se podívají na profil a příspěvky dotyčného a pokud je to zaujme (!) jej začnou sledovat zpět.

Z toho vyplývá jeden zádrhel - pokud si hned ze začátku začnete přidávat a sledovat nové účty, a sami nebudete mít na twitteru napsáno nic, nebo obligátní první příspěvek "tak jsem na twitteru, heh", nikdo, kdo vás osobně nezná, vás zpět sledovat nezačne. A to je škoda!

3. Začnete nejdříve psát, a potom teprve kontaktovat další twitteristy!

Je to jedno z twitterových tajemství a důrazně vám doporučuju, abyste se jím řídili. Poté, co se zaregistrujete na twitteru, nejprve sedm dní po sobě pouze pište (v televizi a rozhlase se tomu říká do zdi) a teprve potom začněte sledovat další lidi!

Výjimkou jsou samozřejmě vaši přátelé a známí, které znáte osobně, např. další redaktoři eSports.cz, u kterých je velká pravděpodobnost, že vás začnou sledovat zpět i bez toho, aniž byste mělina twitteru něco napsaného. Druhou výjimkou jsou potom účty institucí a firem, jako např. @eurohockey, @ihned_cz, @IIHFHockey, @DenikSport - ty vás stejně obvykle nezačnou sledovat nikdy, takže je možné si je přidat už hned a sledovat co píšou.

5. Co psát?

Předně, každý tweet může mít jen maximálně 140 znaků. Už od začátku každopádně pište věci, které jsou v první řadě ZAJÍMAVÉ. Až budete na twitteru delší dobu, sami si vypracujete styl, o čem psát, stejně jako vysledujete věci, které jsou zajímavé pro vás a vůbec jak píšou lidé, které sledujete (a stejně tak co zajímavé není). Jak jsem psal, ze začátku by bylo úplně nejlepší napsat jeden tweet denně po dobu jednoho týdne o tom, na čem pracujete, nebo který se týká vašeho názoru na aktuální událost z oblasti, která vás nějak zajímá. Do tweetů můžete vkládat i odkazy, po pravdě většina tweetů obsahuje odkazy - a tak toho využívejte. Přidejte odkaz na článek který jste napsali nebo onlajn přenos, který se za hodinu chystáte začít psát. Přidejte odkaz na zajímavý článek na jakémkoli jiném webu, který vás zaujal - a přidejte k němu svůj názor, aby čtenář vědel, proč jej vlastně odkazujete a co jej čeká. Dlouhé odkazy twitter automaticky zkracuje, nebo můžete použít zkracovač jako například http://www.jdem.cz, jen nezapomeňte do odkazů vždy přidat na začátek http://, aby twitter poznat, že má udělat odkaz aktivní a dalo se na něj kliknout.

6. Co nepsat?

Twitter není facebook. Zatímco na facebooku je celkem běžné, že lidé píšou opravdové nesmysly, ale protože tam máte mezi přáteli většinou reálné přátele, tak ti to tolerují a neodstraňují si vás. Na twitteru začnete psát blbosti a lidé vás přestanou sledovat. Stejně tak, začnete-li psát moc. Víc než tři-čtyři tweety bez reálného důvodu za den už jsou na hranici snesitelnosti. Výjimkou jsou samozřejmě nějaké akce, pokud jste na finále extraligy a máte-li k němu originální a zajímavé postřehy, klidně tweetujte často.

Další věc je ta, že zatímco na facebooku je většina věcí které tam vložíte přístupna pouze vašim přátelům, na twitteru je všechno veřejné a kdokoli může onu věc vygooglit. Přemýšlejte tedy u každého tweetu - opravdu bude fajn, když tuhle blbost někdo za pět let o mě vygooglí? Zejména pro mladší redaktory by to mělo být základní pravidlo - co mi příjde cool a v pohodě v šestnácti, nemusí být tak cool až se v pětadvaceti budu ucházet o práci v televizi.

7. Jakým jazykem psát?

Já doporučuju česky. Určitě nestřídejte jazyky/nepište stejně statusy dvakrát česky a anglicky. Zatímco anglického obsahu je na twitteru opravdu hodně, v českém si můžete pořád udělat jméno a přijít s něčím originálním. Výjimkou vy snad mohlo být to, pokud profesně směřujete do anglicky mluvících nebo světových vod a dokážete něčím přispět i anglicky hovořícímu twitteru.

Mnoho českých novinářů, z Deníku Sport např., tweetuje anglicky, a v těchto tweetech odkazuje na své české články. Smysl tohoto počínání mi zůstal utajen a je to jedna z mála věcí, které bych českým žurnalistům na twitteru vytknul. Ano, pokud jste někdo, kdo má desítky kontaktů v zahraničí a je se zahraničními kolegy v častém kontaktu, tak to má smysl. Pro redaktora z Klatov nebo Orlové však ne.

Nevylučuje to samozřejmě možnost na nějaký anglický tweet anglicky zareagovat, ale mám na mysli původní jazyk vašeho účtu.

8. Koho sledovat?

8.1 Lidi z eSports.cz

Jak jsem už napsal, bylo by fajn, kdybyste sledovali svoje kolegy z eSports.cz.

8.2. Sportovní novináře a sportovní kluby

Sledujte české i zahraniční sportovní novináře, sportovní kluby, sportovce a další účty, které se týkají sportu a které by vám neměly uniknout. Samozřejmě nemusíte sledovat všechny, ale určitě si zde vyberete a najdete známá jména, které je vhodné nevynechat. Čím více budete sledovat novináře ze zahraniční, tím budete chytřejší.

8.3. Sami hledejte co vás zajímá

Třetí možností je pak procházet si už lidi, které sledujete, kliknout na jejich profil a zde na položku Following. Dostanete se tak na seznam lidí, kteří tito lidé sledují a určitě si zde vyberete to, co by vás mohlo zajímat. Nabídka, zejména v NHL a světovém sportu, je obrovská a jak už to tak bývá, zajímavější informace získáte z účtů dalších novinářů než z účtů sportovců, kterých je na twitteru také už hodně, včetně hokejistů.

Na konci tohoto návodu jsou i další tipy na zdroje hokejových i nehokejových twitter účtů, mnoho najdete i na různých webech.

9. Vychytávky

9.1 Vyhledávání

Ačkoli má twitter vyhledávací okéno, na vyhledávání v českém twitteru doporučuju http://www.klaboseni.cz - dokáže skloňovat, časovat a podobně a vyhledává primárně v českých a slovenských účtech.

9.2 Odpovídání na zprávy - @mentions

Když odpovídáte nebo reagujete na nějaký tweet, udělejte to pomocí odkazu "Reply" - automaticky se vám na začátek zprávy vloží např. @MichalBerg - tedy zavináč a jméno toho, na koho reagujete. Takto napsané odpovědi se potom lépe dohledávají a zároveň, pokud vaši přezdívku někdo takto "zmíní", objeví se vám v záložce "Mentions" a příjde vám o tom zpráva na email (dá se změnit v nastavení, doporučju mít zapnuté). Mention můžete vložit i do textu zprávy, nemusí být jen na začátku. Např. "Doporučuju skvělý rozhovor s Tomášem Plekancem, jeho autor @KohyCZ se fakt vytáhl" - i v tomto případě člověk, o kterém je v textu zmínka, dostane informaci.

Pozor: pokud napíšete tweet, začínající nějakým @mention, uvidí jej POUZE ti uživatelé twitteru, kteří sledují jak vás, tak člověka, kterého tám mention "oslovujete". Pokud je to pouze konverzace mezi vámi jednotlivci, tak je to jedno, pokud by ten obsah ale měli vidět i lidé mimo, dejte před @mention tečku, a napište např ".@alecvse to se ti fakt povedlo, bídáku: http://www.hc-vsetin.cz". Tyto tweety s @mention na začátku ale nejsou tajné, lidé je uvidí například pokud si kliknou na váš profil a uvidí všechny tweety které jste napsali.

9.3 Retweety

Pokud se vám v timeline (tedy v té části stránky, kde se objevují nové zprávy lidí, které sledujete), objeví nějaký zajímavý příspěvek, který byste chtěli "poslat dál", máte dvě možnosti - buď jej přepsat a napsat k němu "RT @KubaVais - To je super video gólu!" (RT znamená ReTweet), anebo můžete použít tlačítko/odkaz Retweet a tohle všechno se udělá automaticky. Jedinou nevýhodou druhého postupu je to, že k ketweetované zprávě nemůžete už připojit nic svého, to jde pouze prvním způsobem. V záložce Retweets na webu můžete sledovat, koho zaujaly vaše twerty a dal jim retweet.

9.4 Hashtagy

Občas uvidíte v cizích zprávách nejaké slovo začínající mřížkou, např. aktuálně #irene - je to tzv. hashtag, klíčové slovo, které v twitteru funguje jako odkaz na všechny příspěvky, které tento hashtag obsahují. Jednoduše tak najdete relevantní příspěvky k danému tématu - v tomto případě tedy hurikánu Irene v USA. U nás se tyto hashtagy používají např. u nějakých akcí - pokud budete sledovat hashtag #barcampcz, neuniknou vám příspěvky z technologické konference Barcamp. Obvykle není potřeba hashtagy užívat, ale pokud budete třeba na MS nebo jiné akci, můžou přijít vhod.

Někdy používají lidé hashtagy jako doplněk toho o čem píšou, aby to nemuseli vysvětlovat, např. jde někdo z filmu a tweetuje: "Silný zážitek. Skvělé herecké výkony. Strašně drahé vstupné. #lidice" - a všem je jasné, že jde z filmu Lidice.

Hashtag #ff znamená #followfriday a je to rozšířený zvyk napsat vždycky v pátek tip na někoho, koho sledujete, a domníváte se, že by jej měli ostatní sledovat taky - např. "Pro nekorektní humor sledujte nováckého sporťáka Kohyho na @KohyCZ #ff"

9.5. Direct messages

Stejně jako na Facebooku můžete poslat osobní zprávu, i na twitteru můžete poslat tzv. Direct message. Může mít stejně jako tweet pouze 140 znaků a uvidí je pouze její příjemce. Co je nepříjemné, tak twitter umožňuje poslat direct message pouze tomu člověkovi, který vás sleduje (followuje), takže oslovit jejím prostřednictím někoho cizího není možné. Proto není jejich používání tak rozšířené.

9.5 Twitter software / klienti

Twitter nemusíte používat pouze přes webové rozhraní na adrese www.twitter.com. Existuje mnoho klientů - software které si nainstalujete na počítač a můžete twitter používat přes ně. Mívají různé vychytávky, např. zvuké zpozornění na tweety nebo direct messages, či možnost spravovat více twitter účtu - to kdybyste se rozhodli založit twitter např. pro svůj klub nebo organizaci a nechtěli se pořád odlašovat a přihlašovat. vyzkoušet můžete např. Twhirl nebo Tweetdeck, existují ale mnohé další, které často umí integrovat i další sociální sítě. Většina lidí ale používá twitter přes web, i mě to příjde jednodušší.

9.6. Twitter na mobilu

Twitter v chytrých mobilech a smartphonech je naopak doménou aplikací a přes web jej na mobilu nikdo nepoužívá. Pro Andorid i iPhone má Twitter svojí vlastní aplikaci, ale existují desítky dalších, mě nejvíc vyhovuje Echofon nebo výchozí aplikace Twitteru. Výhodou twitteru v mobilu je nejen možnost jej mít všude u sebe a tweetovat např. ze zápasu na stadionu nebo si číst tweety ve frontě na poště, velmi jednoduše se přes mobilní aplikace také nahrávají na twitter tweety s fotkami, což se někdy může hodit.

10. Další zdroje a články

Nyní byste už měli vědět, jak z twitteru vytěžit maximum. Pro další inspiraci a informace vás odkazuju na tyto články a weby:

Obecný úvod do twitteru: http://www.datablog.cz/navody/twitter-od-nuly-proc-jej-vlastne-pouzivat-a-jak-zacit

Další tipy na to, koho sledovat, najdete v tomto článku: http://matushiq.sk/2010/05/koho-sledovat-na-twitteri-v-roku-2010-follow2010/

Nejvlivnější české twitter účty najdete na http://www.klaboseni.cz/top-twitter.php - nejvlivnější ale samozřejmě často neznamená nejzajímavější :)

Seznam zajímavých twitter zdrojů pro NHL: http://www.dobberhockey.com/index.php?t=74600&jfile=showthread.php&option=com_jfusion&Itemid=93

Top 10 NHL twiters http://www.socialmediahubs.com/top-ten-people-hockey-fans-should-follow-on-twitter-why

Český katalog twitteru podle kategorií: http://www.follow.cz

Upravit - Historie - Tisk - Poslední úpravy - Vyhledat
Poslední úprava stránky: 04.01.2014, 16:27